فوتبال عاطفه ندارد

متنی که قرار بود برای قهرمانی آلمان در یورو 2016 منتشر شود ؛ اما نشد که نشد! چون فوتبال عاطفه ندارد…

و خداوند آلمان را آفرید تا ایمان بیاورید ، اما عده کمی هستند که ایمان می آورند.
قهرمانی تیم فوتبال دولت فدرال معظم آلمان کبیر رو خدمت خودم ، خانواده ام ، بانو آنجلا مرکل ، آدولف هیتلر ، شهدای اس آ ؛ وافن اس اس ؛ گشتاپو و رایش سوم ، اهالی منطقه دیوار برلین ، هاینریش بل ، یورگن کلینزمن ، و نویسندگان کتاب آسمان خیس تبریک عرض می نمایم.
باشد تا دیگران هم مثل ما رستگار شوند.
اما اگر از فوتبال و ضد فوتبال فرانسوی ها و داور و غیره گذر کنیم یک نکته خیلی خوب در بازی آلمان-فرانسه وجود داشت ؛ البته که این نکته خوب در بازی تیم فرانسه نبود :) .
آلمانی که 2 گل در نیمه نهایی عقب است ، زمانی که رو به اتمام است ( دقیقه 90 ) اما تیم همچنان تیم بودن خود را حفظ کرده است. انضباط تیمی آلمان در این شرایط خیلی جالب و خاص بود. نویر تا نیمه های زمین پیش می آید ولی همچنان دروازه را نگهبانی می کند، سایر بازیکنان همان تاکتیک های گفته شده را عمل می کنند ، تیم به سررسید deadline خود نزدیک و نزدیک تر می شود ؛ حملات ماینشافت ها گسترش پیدا می کند… اما خبری از جوزدگی ، بی نظمی ، تک روی و …نیست! گویا وجود خارجی ندارد. تیم بودن به معنی واقعی کلمه در تک تک لحظات باری وجود داشت. حتی در لحظه ای که شوآنی در مهمترین لحظات – پایان نیمه اول – یک باگ بروز داد.
باگ شوآنی

باگ شوآنی

تیم ورک یا همون کارگروهی مساله ایست بسی جدی که در کمتر تیم ایرانی چه از جانب ورزشی چه مدیریتی و چه تیم های برنامه نویسی رعایت می شود. البته  به لطف دنیای برنامه نویسی و با ظهور استارتاپ ها تغییرات و تعاریف جدیدی وارد این حوزه شد است.

به امید روزی که ما ایرانی ها تیم بودن واقعی را یاد بگیریم.

پینوشت:

* تیتر فوتبال عاطفه ندارد از این جلمه گرفته شده است :
نه آسمان عاطفه دارد و نه انسان اندیشه مند. نه این که انسان بخواهد که بی عاطفه باشد، ولی وجود عاطفه در او خلاف عقل سلیم است.

کتاب تنهایی پر هیاهو نوشته بهومیل هرابال/ ترجمه ی پرویز دوایی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید