بردگی عصر حاضر

پیش نوشت:

برده‌داری در بندگی بودن اختیاری و یا غیر اختیاری یک شخص در دست شخص دیگر است.
بردگی که از دیرباز در تمام سرزمین ها وجود داشته است ( ایران باستان هم در این در زمینه مستثنی نیست) با ظهور انقلاب های جدید و پیشرفت بشر فقط تغییر رنگ داده اند، بردگی هم با ترقی صنعت پیش روی کرده و حتی خیلی پیچیده تر از گذشته شده است. در عصر تکنولوژی این حرکت پیچیده تر شدن اسارت شتابی دو چندان گرفته است. در اینجا قصد دارم تعدادی از بردگی ها را از دید خودم بیان کنم که البته همگی ربطی به تکنولوژی ندارند.

1. تعصب به یک کمپانی: فقط محصولات اپل، زنده باد گوگل و … . تعصب از گذشته های دور ناپسند بوده است. پس دلیلی ندارد به یک کمپانی هم تعصب داشته باشیم. حتی تعصب به یک زبان برنامه نویسی ( هر کسی یا چیزی را بهر کاری ساخته اند)

2. اسنپ، تپسی، اوبر : به مقاله ماه عسل با اسنپ و تپسی رجوع شود.

3. قراردادهای چند ده میلیون دلاری ورزشکاران.

4. افزایش سایت های مستهجن.

5. ظهور شکبه های اجتماعی که گاهی زندگی کردن بدون آنها دچار اختلال می شود. چرا این شکبه ها اجتماعی را هم جز بردگی قرار داده ام؟ چونکه فردیت و آزادگی را از مردم گرفته اند.

6. سریال های بی پایه و اساس وطنی و غیر وطنی. گاها این سریال ها ( بیشتر سریال های وطنی) مضامین اخلاقی دارند اما از آنجایی که این اخلاق در جامعه نمود ندارد نتیجه این سریال ها که فقط من خوب هستم و تو بد ( همه چیز را یا سفید می بیند یا سیاه) می شود دور ریختن پول بیت المال.

7. احاطه شدن توسط آگهی های فراوان در هر جا و هر لحظه (  راز هدیه (سارا رسول زاده) بالاخره در این قسمت بر ملا شد- آخه این چه طرز تبلیغ کردن هستش؛ تبلیغ پیامکی)

 

در حال حاضر تنها یک راه حل برای فرار از این بردگی سراغ دارم: کمی تا قسمتی گوشه گیری، مطالعه و تفکر ( نه هر مطلب زردی)! شاید روزی 20 دقیقه هم کفایت کند! شاید بگید که من کانال های علمی و خبری مفید در تلگرام و اینستا را دنبال می کنم؛ همین ها بس است! باید گفت که خیر. زیرا شما برای مطالعه این گونه مطالب تمرکز و توجه کافی قائل نمی شوید. اصلا تفکری در مورد آن انجام نمی دهید، با داشته های گذشته خود مقایسه نمی کنید و نتیجه گیری از آن به دست نمی آورید.
یک راه حل دیگر هم به ذهنم رسید: سفر کردن! البته نه از این سفرهای لوکس که بریم توی یک هتل 5 ستاره با بهترین غذاها… سفرهای ارزان، سفرهایی که باعث پخته شدن شوند مثلا اولین هیچم و برغان با طعم هیچهایک را مشاهده کنید.

 

پی نوشت:
نگارنده که خودم باشم، برنامه نویس هستم! پس تا حدودی با مزایای قسمت تکنولوژی زندگی آشنا هستم…

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید